10 Kasım 2008 Pazartesi

10 KASIM

Bugün 10 Kasım yani Atamızın ölüm yıldönümü..Bir kez daha andık Ata mızı..hergün anıyoruz aslında..çünkü biliyoruz ki herşeyi ona borçluyuz..
Bugün İlke'yle saat tam 09.05 te siren sesleriyle balkona fırladık..saygı duruşunda durduk..kulağına fısıldadım İlke'nin Atatürk 'ün kahramanlıklarını...İlk önce siren sesi ve araba kornalarına heyecanlansada daha sonra sakince bekledi ve beni dinledi prensesim..

ATATÜRK NE GÜZEL SÖYLEMİŞ......

*Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır

*Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.

*"Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.
"Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. "

*"Müspet bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kudretli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık dileğidir

*"Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet korumak ve müdafaa etmektir.Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur"

*"Çocuk sevgisi insan için bir ihtiyaçtır."

*"Kadınlarımız erkeklerden daha çok aydın, daha çok verimli, daha çok bilgili olmak zorunluluğundadır. Gerçekten ulusun anası olmak istiyorlarsa böyle olmalıdırlar."

2 yorum:

Yaman Efe'nin Günlüğü dedi ki...

Bu topraklarda özgürce dolaşabiliyorsak ATA'mızın sayesindedir.İnadına dolaşacağız,NE MUTLU TÜRK'üm DİYENE...

nilay dedi ki...

kesinlikle...........